NEWROZ PİROZ BE!

 

Türkiye Newroz’un kutlanması gereken bir gelenek olduğunu 1990’larda Kürtler sayesinde öğrendi. En azından ülkenin batısında yaşayanlar için durum aynen böyleydi.

Ama önce bunun bir “terör eylemi” olduğunu öğrendiler. Çünkü gazetelere böyle yazılması gerektiği bildiriliyordu. Bildirenler biri olan general Aytaç Yalman yıllar sonra şöyle diyecekti:

-Öyle yetiştirildiğimizden kültürel hareketleri bile ayaklanma kabul ediyorduk!

Bu bakış açısı ile yıllarca Kürtler namluların ucunda Newroz kutlamaları yaptılar. Üzerlerine panzerler sürüldü. Kurşun yağmuruna tutuldular. Yakalanıp hapse atıldılar.

Ama vazgeçmediler!

Devlet baktı ki böyle Newroz’un üzerinden atlayamayacaklar, o zaman Batı illerinde ateş yakıp onun üzerinden atlamaya başladılar. Sadece kendileri yapmadılar. Orta Asya ve Kafkaslardan devlet başkanlarını çağırdılar hep birlikte “Devlet Nevruzları” kutlamalarına geçtiler. Sonra da “Nevruz” dediler:

-Türk Dünyasının bayramıdır!!!

Peki Kürtler kitlesel kutlamalara başlayana kadar siz neredeydiniz?

Madem ki Orta Asya ve Mezopotamya coğrafyasında bütün halkların Baharı karşılama şölenidir, o zaman niye kutlayanların arasına katılmak yerine, üzerlerine muharip birliklerini yolladınız?

2016 Türkiye’si yukarıdaki uygulamaların ne uzağına vardı acaba? Sadece iki-üç yıl önce devletin –sorun çıkartmayacağız- garantisiyle Diyarbakır’da kutlanan devasa Newroz şölenlerinde İmralı Adasında 1999’dan beri hapiste bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mesajları hem Kürtçe hem de Türkçe olarak milyonlara okunabiliyordu. Merkezi, yandaşı, candaşıyla bütün televizyonlar da bu kutlamaları “canlı” yayınlıyorlardı.

Yaşayarak gördük ki, Newroz kutlamasıyla ülke bölünmüyor.

Ama Aytaç Yalmanların yanlış bilgilerle donatılmış kafaları yine en yüksek kademelere yerleşmişler. Newroz/Terör eşleşmesi yapıyorlar.

Devlet kutlama yapıyorsa, bayramdır. Kürtler bağımsız kutlama yapıyorlarsa o zaman terör eylemidir!

Bu sahtekarlıkları bir kenara bırakıp gerçekler üzerinden yürürsek açık olarak görebiliriz ki: Newroz’u 1990’larda ülkeye Kürtler öğretti!

Onun için 21 Mart’ta baharı karşılamak isteyen bütün ulusları tebrik edelim, ama Kürtleri de ihmal etmeyelim:

-Newroz Piroz be!

Posted in Genel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir