Babıali’den Doğan Özgüden geçti  

 

Doğan Özgüden’i tanıyanlar onu en kısa yoldan şöyle tarif ediyorlar:

-Babıali’ye gelmiş geçmiş en iyi gazetecilerden biri. Yayın Yönetmeni olarak ise en ön sırada gelir!

Ancak genç kuşaklar onu tanımıyorlar. Nasıl tanısınlar ki? 11 Mayıs 1971’de eşi, hayat ve mücadele arkadaşı İnci Tuğsavul Özgüden ile birlikte Türkiye’yi terk etti. 12 Mart Faşizmi bütün ağırlığıyla ülkenin üzerine çökerken onların yönettiği sosyalist ANT Dergisi için toplam 300 yıl hapis istemli ceza davaları yığılmıştı.

ANT Dergisi 15-16 Haziran 1970’deki Büyük İşçi Direnişi’nden sonra çıkan sayılarında şu başlığı atmıştı:

“Kapitalist subaylar işçileri yargılayamaz!”

Deniz Gezmiş ve arkadaşları haklarında arama kararları çıkmışken Doğan Özgüden ANT Dergisi’nde Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu THKO bildirisini tam metin olarak yayınlayabiliyordu.

Doğan Özgüden ANT Dergisi öncesinde henüz 28 yaşındayken 1964 yılında Akşam gazetesinin yayın yönetmenliğine getirilmişti. Üstelik gazetenin sahibi Malik Yolaç, Adalet Partisinden parlamentoya girmiş bir işadamıdır. Özgüden kendisine teklif edilen makam için patronunu uyarır:

-Ben sosyalistim, kendi görüşlerimi gazeteye yansıtırım!

Malik Yolaç, bunlar senin iyi bir gazete yapmana engel değil ki der.

Bu görev teklif anını aradan 50 yıl geçtikten sonra Malik Bey’e Moda’daki evinde sordum. O da İZ TV kameramanı Burcu Camcıoğlu’na doğru dönerek anlattı:

-Doğan Özgüden işini çok iyi bilen, donanımlı, bilgili. yetenekli bir gazeteciydi. Ben patronum, işini en iyi yapanı seçmek zorundaydım. O yüzden Doğan’ı seçtim. Gazeteyi batmaktan kurtarıp yüksek tirajlı Hürriyet’e rakip hale getirdi. Demek ki doğru seçim yapmışım!

Doğan Özgüden’i anlatan “Vatansız Vatansever” belgeseliyle ile yaklaşık iki aydır uğraşıyoruz. Brüksel’de Serdar Berti ve Berivan Cizre, Türkiye’de ise Burcu Camcıoğlu, Gökay Gökulu ile çekimler yaptık. Meslekte 10 yılını geride bırakan Nazmiye Şeralioğlu yapımcılığının bütün inceliklerini gösterdi. Kurgu Yönetmeni Hüseyin Babucoğlu haftalarca uğraşarak belgeseli tamamladı.

Doğan Özgüden dışında İnci Özgüden, ANT’ın yazı işleri müdürü Osman Arolat, yayın kurulu üyeleri Müfide ve Faruk Pekin, Gencay Gürsoy, ANT yayınlarının sonraki yöneticisi Çiğdem Özgüden ve Akşam’ın o yıllardaki patronu 95 yaşındaki Malik Yolaç İZ TV’ye konuştular, Yakın Tarih’e yeni sayfalar eklediler.  

Vatansız Vatansever Doğan Özgüden belgeseli bu gece 23.00’te İZ TV’de ekrana geliyor. Gazeteciliğe çok ihtiyacımız olan bu günlerde sahici bir gazetecinin hayat hikayesi izleyenlere iyi gelecektir!

 

 

Siyaset paralı hobi

 

Türkiye yeni bir genel seçime doğru son hızla ilerliyor. Seçilecekler ile seçecekler arasında öylesine büyük açı farkları oluştu ki, birileri  kayıtsızlıkla diğerlerinin heyecanına uzaktan bakıyor.

Bunun basit bir nedeni var: Milletvekilliği çok cazip bir mevki!

Bir kere seçilip o çatı altına girerler, ömür boyu rahat edebiliyorlar.

Bu yüzden de talep çok, yarış iddialı, rekabet zalimce…

Aday adaylarının gözlerindeki parıltı ile halkın gözlerindeki bakışlar bir türlü üst üste düşemiyor.

İsviçre’de kanton parlamentosunu geziyorduk, bir milletvekili çalışma düzenlerini anlattı:

-Milletvekilleri parlamento toplantılarına katıldıkları gün sayısı kadar harcırah alırlar. Ayrıca maaşları yoktur.

TBMM üyeliğinin ekonomik çitasını biraz düşürebilirsek, demokrasinin de kalitesini belki yükseltebiliriz!

 

Posted in Genel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir