TUNCEL KURTİZ 80 YAŞINDA

Tuncel Kurtiz 1 Şubat 1936’da İzmit’te dünya geldi. Bugün yani 1 Şubat 2016’da tam 80 yaşında… Sanatçıların yaşam süreleri ömürleriyle sınırlı değildir. Yunus Emre’nin ünlü dizeleri gerçeğin de kendisi değil midir:

“Ölürse ten ölür/ Canlar ölesi değil!”

 Tuncel Ağabey ile ortak bir yanımız var. İkimizin de beden eğitimi öğretmeni aynı kişi idi: Beykozlu Şahin Köktürk!

1940’ların ilk yarısında Şahin Hoca öğretmenliğinin ilk görev yeri olarak Edremit ilçesine atanmıştı. Okullar kapanıp karneler alınınca Şahin Hoca ile öğrencileri ayrılmazlardı. Birlikte Edremit dışına kampa gidiyorlardı. Üç haftalık kamp sonunda kente döndüklerinde Edremitlilere kendilerinin yazdıkları bir oyunu sahneliyorlardı.

Şahin Hocanın sahneye çıkmasına vesile olanlardan biri ilerde büyük bir tiyatro sanatçısı olacaktır: Tuncel Kurtiz!

Edremit’in Güre beldesinde 14 Kasım 2015’te küçük bir kent müzesi açıldı. Tam adı, “Sarıkız Kazdağı Etnografya Galerisi” olan müze, Uğur Bostancıoğlu tarafından kuruldu. Çocuklarınca devam ettiriliyor. Bu değerli müzede bir de Tuncel Kurtiz bölümü var. Onun fotoğrafları, kitapları, el yazılı belgeleri ve bir de balmumu heykeli yer alıyor. Yukarıda yer alan 11 yaşındaki Tuncel Kurtiz fotoğrafı da orada sergileniyor. Güre’yi ziyaret  edecek olanlar uğramadan geçmemeliler.

Yaşadın mı Tuncel Ağabey gibi yaşayacaksın. Bu dünyadan çekip gitsen bile arkanda böylesine büyük bir sevgi yumağı bırakacaksın. Sevenlerin de  doğum günlerinde aynı coşkuyla anacaklar:

-Tuncel kurtiz 80 yaşında!

Posted in Genel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir