Okyanus ötesinden sinyal geldi

Taraf gazetesinin dünkü sürmanşetinde cumhurbaşkanlığı için yapılmış bir kamuoyu araştırmasının sonuçları yer alıyordu:
“Köşk’te Abdullah Gül olsun %51.”
Hemen altında da ikinci sonuç vardı:
“Erdoğan olsun %23.”
Abdullah Gül nereden bakarsanız ikiye katlamış, üstüne de üzerine de 7 puan eklemişti!
Bu araştırmaların önemi var mı?
Eğer söz konusu araştırma Taraf’ta yer alıyorsa biraz farklı bakmak gerekiyor. Çünkü AKP hükümetinin en zor anlarında Taraf gazetesi yaptığı yayınlarla Erdoğan’ın önünün açılmasında önemli rol oynadı.
Karakol baskınlarındaki zafiyetler, bütün detaylarıyla Taraf’ta yer aldı. Tabii en önemlisi Ordu içindeki siyasi mekanizmaların parçalanmasında Taraf yayınlarının etkisi yadsınamaz…
Erdoğan’ın önünde uzanan bin bir tuzaklı mayınlı araziyi Taraf gazetesi temizledi. Uzun yıllar Washington’da saygın bir yeri olan, ABD Başkan’ının uçağına binebilen 5 gazeteci arasında yer alma başarısını gösteren Yasemin Çongar’ın Taraf gazetesine olan katkılarını da es geçmemeliyiz.
Şimdi o Taraf gazetesi Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda “bir kanaat” bildiriyor. Evet, bu bir kamuoyu yoklaması. Ama biliyoruz ki, bu tür araştırmalar vaktinden çok önce yapıldığında biraz da olması istenen sonuçlara ulaşır.
Eski bir başbakan açıklamıştı, Kıbrıs konusunda devlet adına kamuoyu araştırması yapacak olan ünlü bir firmanın yönetim kurulu başkanı kendisine şöyle sormuş:
-Araştırma sonuçları nasıl çıksın?
Şimdi bütün araştırmalar böyledir demiyoruz. Ama “mesaj” içerikli olmaları ihtimalini de yabana atamayız.
Hele iktidar partisinin son yıllardaki en önemli kongresi arifesinde açıklanan bu kamuoyu araştırma sonuçları bir şeyi gösteriyor:
-Başbakan Tayyip Erdoğan artık o kadar özgür(!) olamayacak!
Eğer böyle yokuştan aşağı freni boşalmış kamyon gibi gitmeye devam ederse onun önünü kesecek alternatif seçenekler de mevcut. Bu konuda eldeki en iyi pozisyon 2007’den bu yana Erdoğan’a göre daha “kucaklayıcı” bir profil veren Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığıdır.
Siyasette ilelebet ittifaksız ilerleyebilmek mümkün değildir. Erdoğan üçüncü seçim zaferini ve Anayasa Referandumunu sadece partisiyle değil ittifaklarıyla kazandığını unuttu…
Müttefikleri şimdi hatırlatıyorlar!

Posted in Köşe Yazıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir