Diyarbakır’da pişkinlik günü!

 

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) takvimlerin 16 Kasım 2013’ü gösterdiği gün Diyarbakır’da son derece gösterişli(!) fakat yapmacık(!) bir “Kürtlere Saygı Günü” düzenledi.

Güney Kürdistan’dan Mesut Barzani, Avrupa’dan Şivan Perver, İstanbul’dan İbrahim Tatlıses ve Ankara’dan “devlet” Diyarbakır’da buluştular!

Operasyonuna biçim olarak bakınca AKP diyemiyorum. Bu doğrudan devletin, bildiğimiz devletin bir organizasyonu…

Tıpkı Mart 1994’teki “Tansu Çiller Şovu” gibi. Başbakan Tansu Çiller Diyarbakır’a gitmişti. Yanında OHAL Valisi Ünal Erkan olduğu halde o gece düzenlenen bir konsere gittiler. Sahnede İbrahim Tatlıses vardı ve Kürtçe bir aşk türküsü söylüyordu. Devlet bu sahneyi alkışlıyordu. Ertesi gün Hürriyet’in birinci sayfasında bu fotoğraf yer almıştı:

“İşte Hoşgörü!”

Ertesi gün bu türküyü dinleyicileriyle paylaşan Radyo Karacadağ polis tarafından basılıyordu!

Sonra bölgede neler yaşandığını hepimiz biliyoruz. Bir kıyma makinesi gibi çalışan faili meçhul cinayetlerle Kürtler devlet kırımından geçirildiler.

Şimdi benzer bir tiyatro sahneye konuldu. Aradan yirmi yıl geçtiği için enstrümanlar geliştirildi. O yılların tek figürü İbrahim Tatsıses’in yanıda bir de Şivan Perver yerleştirildi. Sahnenin en ön sırasına da Başbakan ve  Kürdistan Federe Devleti Başkanı Mesut Barzani yerleşti.

Sadece OHAL Valisi gitmişti…

Bir başka yenilik ise 11 yıldır Türkiye Başbakanı olan Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’i makamında ziyaret etmesiydi. Gazeteler gelişmeyi köpürtmek için “Diyarbakır’da ilklerin günü” başlıkları attılar.

Düşünsenize 11 yıldır ülkeyi yönetiyorsunuz. Sayısız kez Diyarbakır’a gidiyorsunuz. Kentin seçimli en üst düzey yöneticisini hiç dikkate almıyorsunuz.

Şimdi onu “tanıyor” olmanız, bir lütuf gibi sunuluyor!

Başbakan ilk kez belediyeyi ziyaret ediyor! Bu cümle başlı başına bir “AYIP” değil mi?

Diyarbakır Valiliği akşam konuklar onuruna yemek daveti veriyor. Bu davete Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir ile birlikte kentin BDP’li milletvekilleri de davet ediliyor.

Diyarbakır Valiliği ile Kürt siyasetçilere ilişkin akıllardaki son fotoğraf bir Nevruz kutlamasına ait. Baydemir ve vekiller tazyikli TOMA suyu sırılsıklam olmuş vaziyette, Valilik kapısındalar. Ancak kapılar kapalı. Vali evde yok!

Diyarbakır’da devlet her dönemde şiddetiyle var. Ama sadece şiddet!

Başbakan yine ilk kez Diyarbakır’da uyuyacak! 11 yılda bu da bir ilk!

16 Kasım’da yaşanan bu “iyilik” dolu gelişmeleri alt alta dizince genel toplum iki-üç kelimeyi geçemiyor: Mart 2014 Yerel Seçimleri!

Bir de sahici tarih var. Tıpkı faili meçhulleri yazdığı gibi 16 Kasım’a da yazacak:

-Diyarbakır’da pişkinlik günü!  

Posted in Köşe Yazıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir