Bağlanacak durumda!

 

Sahte efe masalları

 

Önceleri de “efe”ydi… Ters bir hareket çeken olursa anında kafayı çakacak gibi duran bir havası vardı. Delikanlı kabul ediliyordu çevresinde. Apolitik kabadayılık kahvede, tribünde, meyhanede prim yapardı. Ama iş siyasete gelince o zaman kim yürekli, kim bilekli belli olurdu, gerçek ortaya çıkardı.

Zamanın en güçlü otoritesiyle ters düşünce –daha doğrusu tokadı yiyince- kuzu kuzu arkasına bakarak kaderine razı oldu: Cezaysa çekeriz, hapisse yatarız kaderciliğine büründü!

Oysa hatırı sayılır bir kitle desteği vardı. Yok, yüreği el vermedi!

Devlete karşı boynumuz kıldan incedir dedi.

Tıpkı bütün lümpen kabadayılar gibi!..

İsimli cisimli kabadayılar (henüz mafya değillerdi) cezaevlerinde solculara karşı büyük bir saygı duyarlardı. Onlar etraftaki garibanlara korku salıp devlet karşısında el pençe divan olurken, solcular doğduran devlete çakmışlardı!

Bu yüzden solcuları sayıp severlerdi mahpus damlarında…

Bizimki de öyleydi. Solcuları sevip sayardı. Onlar her zaman olduğu gibi bu sahte efenin mağduriyeti karşısında devlete çakmışlardı: “Seçilmiş adamı nasıl içeri atarsınız ulan? Öptürmeyin böyle demokrasiyi!”

Bu yazılar nedeniyle de solculara davalar açardı devlet… Ama “mağdur efe” o zamanlarda pek ortada görünmemeyi tercih ederdi. Tıpkı bir Nisan gecesi internet üzerinden yapılan e-darbe girişiminde olduğu gibi. Tam 17 saat sonra ortaya çıkabilmişlerdi. O da kendisi değil! Devletin sağlam ayakları arasında yıllarını geçirmiş güvenilir bir bakanı vasıtasıyla…

Kendisine bunu yapanlarla sıcak samimi teması sağlamlaştırma yollarını denedi: Çök dediler çöktü, kalk dediler kalktı!

Askerde cezalı acemilere yaptırılan ne kadar eziyet varsa hepsini yaptırdılar. Efe de hepsini yaptı!..

O günler geçti, geldik bugünlere… En büyük otorite olan devlet karşısında el pençe divan olan Efe, şimdi kendi konumunun gücüyle herkesin kendisi gibi olmasını istiyor: Korkun ulan! Titreyin benden!..

Neden?

Ben devletim!

Hayatı devlet denilen ezme makinesine karşı mücadeleyle geçmiş olanlar yer mi bu sahte Efenin naralarını?

Sahte Efe’nin gücü, bütün mahalleyi toplayıp oradan gelen geçeni pataklayan mızıkçıya benziyor. Durumu iyi ise taarruz ediyor. Yok, gözüne kestiremeyeceği biri varsa, anında çark ediyor.

Şu sıralar yine ipten kazıktan kurtuldu:

-Bağlanacak durumda!

Posted in Köşe Yazıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir