Ali Gümüş’ü kim öldürdü?

 

Gazeteci-yazar Ali Gümüş 1 Nisan 2015 Çarşamba günü öğlenden sonra hafif bir kalp spazmı geçiriyor. Ama fizik olarak o kadar iyi durumda ki, eşinin uyarısı üzerine “peki” diyor:

-Hastaneye gidelim!

Saat 15.00’de Şişli Etfal Hastanesine gidiyorlar. Ali Gümüş, gençliğinde halter şampiyonlukları olan sporcu, vücut güzeli halini 70’lerinde de başarıyla sürdüren -ihtiyarlayamayan-delikanlıdır!

Bu yüzden ambulanstan sedye ile değil yürüyerek iner. Hastanede geç bir ilk muayeneden sonra akciğer enfeksiyonuna  “kalp krizi” teşhisi konur. Böylesi durumlarda böbrekler geçici olarak devre dışı kalabildiğinden öncelikle diyaliz cihazına bağlanması gerekmektedir.

Basit bir tıbbı müdahale yani… Ama, koskoca Şişli Etfal’de o an için bir diyaliz cihazı –ne yazık ki- yoktur!!!

Eee, ne yapılacak?

Ali Gümüş ve eşi Fatime Hanıma “Sizi Özel Güngören Hastanesine sevk edelim” diyorlar.

Bu sırada kızları Zeynep Hülya Gümüş New York’tan telefonlarla devreye giriyor. Başka bir ünlü özel hastaneyi ayarlıyor. Ama Türkiye’deki bağlantıları “fazla dolaştırmasan iyi olur” diye sevk edilen hastanede tedavisinin yapılmasının iyi olacağını bildiriyorlar.

Zeynep da bulduğu ilk uçakla İstanbul’a geliyor. Havaalanından Özel Güngören Hastanesi’ne gidiyor ki, durumun vahameti karşısında donup kalıyor! Babasının yattığı yoğun bakım, bir Afrika ülkesinin hastanesini andırmaktadır.

Ali Gümüş ise geç diyaliz nedeniyle böbreklerini kaybetmiştir!.. Koma durumunda uyumaktadır.

Kabus filmi bu kadarla da sınırlı değildir.

Ertesi gece sabaha karşı hastaneden telefon gelir. Nöbetçi doktor şöyle der:

-Amcanın kalbi durdu! Uğraştık ama çalıştıramadık. Üçüncü kata çıkmayın morgda, gelin oradan alın!..

Bu cümle “Ali Gümüş’ü kaybettik” anlamına geliyor. Kötü bir film senaryosu kıvamında söylendiğinden Zeynep tekrar tekrar sorar, ne olduğunu…

Zeynep Gümüş ABD’de Cornell Üniversitesi Tıp Fakültesinde ve Mount Sinai Hastanesinde “Kanser Genetiği” üzerine çalışmalar yapan ödüllü bir profesördür. Lungevity Foundation (Akciğer Kanseri Vakfı) tarafından “2015 Yılı Tarih Yazan Bilimkadını” ödülüne layık görülmüştür!..

Tıp alanının en ileri ucunda savaş veren bir akademisyen olarak, babasını en geri koşullarda kaybetmiş olmasını bir türlü hazmedemez. Hastaneye gittiğinde neden geç müdahale edildiğini sorar. Babasının sırtında morluk oluşmamıştır. Bu demektir ki, şiddetli bir kalp krizi geçirmemiştir!

Özel Güngören Hastanesinin Müdiresi aileyi şu sözlerle teskin eder:

-Hastalar, hastanede ölür!

Hastane kendisini takdim ederken internet sayfasında şöyle diyor:

“Etik değerlere bağlı, hasta haklarına ve mahremiyete saygılı, hasta memnuniyetini hedef alan nitelikli tedavi ve koruyucu sağlık hizmetleriyle toplum sağlığına katkıda bulunan, ulaşılabilir, kesintisiz ve güvenilir sağlık hizmetini güler yüzlü, iyi yetişmiş, seçkin personeliyle veren bir sağlık kuruluşuyuz.”

Bunları okuduktan sonra Gümüş ailesi hep birlikte soruyor:

-Babamızı kim öldürdü?

 

  

Duayen gazeteci

 

1940 yılında Safranbolu Yörük Köyü’nde doğdu. Gazeteciliğe Günlük Spor Gazetesi’nde 1959 yılında başladı. Daha sonra Son Posta Gazetesi’nde çalışmalarını sürdürdü.

35 yıl süre ile görev yaptığı Tercüman Gazetesi’nde Spor, Magazin Müdürlüğü, Genel Yayın Koordinatörlüğü ve Genel Müdürlük yaptı. (1981-1982) yıllarında bu gazete Avusturalya’ da basılırken Sidney’de bulundu.

FİLA tarafından 3 kez “Dünya Güreşine Hizmet Madalyası” ile ödüllendirildi. Mesleki yarışmalarda birçok birincilik sahibi olan Ali Gümüş‘ ün 30 yakın kitabı yayınlandı. “Mareşal Fevzi Çakmak” adlı eseri Çince’ye çevrildi.

1990 yılında Roma’da FILA (Uluslararası Amatör Güreş Federasyonu)’nın Basın Komitesi’ne seçildi. 3 kez Dünya Güreşine Hizmet Madalyası ile (1975 Minsk – 1977 Bursa-1988 Seul) FILA  tarafından ödüllendirilen  tek  spor yazarı.

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) ve Gazeteciler Cemiyeti’nce  düzenlenen yarışmalarda   birçok ödül kazandı.  1999 yılında Atina’da Dünya Spor Yazarları (AIPS) Güreş Kurulu Başkanlığı’na seçildi, uzun yıllar bu görevi sürdürdü.

İngilizce, Almanca ve Rumence bilen Gümüş 2011 yılında TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne değer görüldü.

Ali Gümüş evli ve 2 çocuk sahibiydi.

 

Posted in Genel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir