Yüksek ahlaklı Müslümanlar!

 

Ayıp tedavülden kalkınca

 

İktidarda bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi ile onun ideolojik müttefiki Fetullah Gülen Cemaati arasında patlak veren çatışma bize neler öğretti?

İslamiyet ile dürüst insan arasında her zaman doğru orantı olmadığını! Teorik olarak bugüne kadar yazılı olan birikimden hiç kuşkusu olmayanlar bile artık dini kendilerine bayrak yapanlara eskisi kadar inanmıyorlar.

“İnançlı insan, çalmaz, yalan söylemez!”

Böyle sanılıyordu, inançlı insanların para-pul ile kuvvetli bağları olmaz kabul edilirdi. Bütün uğraşları “öbür dünya” içindi! Bu dünya bir sınavdı. Burada yaşananlar ve yapılarların hesabı öbür dünyada sorulacaktı.

Aleni olarak görüldü ki, İslam bayrağını göndere çekmiş gibi ortalıkta gezinenler, öbür dünyayı yoksullara armağan edip, bu dünyanın dibine vuruyorlar!

Mal, mülk, TL, dolar, Euro, altın, döviz, ceviz ile birlikte din, ahlak, günah, ayıp her şeyin üstünden tek adım atlayarak geçmişler.

Bunları şaşkınlıkla izleyenler haklı olarak soruyorlar:

-İslam ilmini derinlemesine özümsediklerini ilan edenler, yüksek ahlaklı Müslümanlığı kimselere bırakmayanlar, nasıl bu kadar sahtekâr olabildiler?

Başka sorular da var:

-Acaba hep böyle ahlaksız ve sahtekârlardı da kendilerini mi iyi gizlediler?

Yüksek ahlakın basit bir ölçütü var!

Türkiyeli Abhazların (Abazalar) saygın isimlerinden Atay Ceyşakar 2004 yılında kendi anavatanını bize gezdirirken böylesi bir örnek vermişti:

-Tek tanrılı dinlerin ölüm korkusu (ölünce öbür dünyada bunun hesabını verirsin) yapmaya çalıştıklarını bizim atalarımız 2000 yıl önce bir kelimeyle halletmişler…

-Nasıl?

-Ayıp!

Bu “sihirli” kelime bir zamanlar Türkiye’de de kullanılırdı. O zamanlar ülke fakirdi. Zenginleri bile çok zengin değildi. Para da en yüksek değer kabul edilmezdi.

Türkiye’nin üzerinden önce 12 Eylül ve serbest piyasa geçti, sonra İleri demokrasiciler…

Birinciler “Benim memurum işini bilir” dedi.

İkinciler “Ben ülkemi pazarlarım” cümlesiyle tarihe geçti.

Geldik bugünlere…

Aldıkları oylara ihanet edip görmeyen gözleri açtılar. Tarihe de “ayıp ile bağlarını kesmişler” markasıyla geçtiler:

-Yüksek ahlaklı (görünen) Müslümanlar!

 

Posted in Köşe Yazıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir