Türkiye’yi yalanlarla yönettiler

Mehmet Bican Ankaralı gazeteciler arasında haklı bir şöhrete sahip, deneyimli bir gazetecidir. Yıllarca değişik gazete ve dergilerde çalıştı. TRT ve Anadolu Ajansı döneminden sonra 1991’da Başbakanlık Basın Müşaviri oldu. 2005’e kadar da aynı pozisyonda kaldı. Görüp, bildikleri ve tanıklıkları çok değerlidir.
Bican bunların bir bölümünü yakın tarihi aydınlatacak anı kitaplarında topladı. Geçen yıl yayınladı “28 Şubat’ta Devrilmek” ve ardından 2013 Ocak’ta piyasaya çıkan “Terörle Sınanmak” adlı kitaplarında “Büyük” Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl yönetildiği konusunda evlere şenlik olaylar aktarıyor.
Yıl 1995 aylardan Şubat… Başbakan Tansu Çiller ve eşi Özer Bey! Aylık enflasyon oranları açıklanacak. Rekor bir düzeye ulaşılmış. Özer Bey bu haberin gazetelerde ve televizyonlardaki etkisini azaltmak için Mehmet Bican’dan minik bir ricada bulunuyor:
-TRT Genel Müdürünü arayalım, açıklamanın yapılacağı gün herkesi ekran başına toplayacak bir film bulup onu göstersinler. Mesela Ateşten Gömlek gibi filan…
Sonra da Cen Ajans’tan gündem oluşturacak PR önerileri isteniyor. Ajans yöneticilerinden Ali Atasagun’dan bir faks geliyor. “4 Şubat 1995 günü gündem değişikliği yapabilecek öneriler” başlığıyla şunlar sıralanıyor:
*Alaattin Çakıcı’nın, Mehmet Ağar veya Necdet Menzir tarafından Türkiye’ye getirilmesi…
*Semra ve Zeynep Özal’ın iki günlüğüne gözaltına alınması!
*Hafız Esad, Kaddafi, Arafat gibi Ortadoğu liderlerinden birinin telefonla davet edilip o gün Türkiye’yi ziyaret etmesi…
*Yeltsin’e ani bir ziyaret sağlanması..
*Başbakanın (T. Çiller) aniden Amerikan Hastanesinde “check-up” yaptırması.
*Cuma akşamı Genelkurmay başkanı ile yapılması, ertesi gün birlikte Diyarbakır’a gidilmesi…
Ne güzel memleket değil mi?
Her şey yalanlar üzerine inşa edilecek, halkın gözü başka tarafa çevirmesi sağlanacak, sonra iktidar koltuğunda yan gelip yatılacak. Tabii bunun bir de nema boyutu olacak. Yoksa iktidarın ne önemi var ki?
Türkiye Cumhuriyeti işte böyle yönetilmiş…

Posted in Köşe Yazıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir