Serdar Sönmez’in sönmeyen ışığı

Türkiye’nin ilk belgesel kanalı İZTV kurucuları arasında Serdar Sönmez de vardı. O kanalın ilk kameramanıydı. Bu yazıyı yazmadan önce Banu Acar’ı arayıp sordum, Serdar kaç belgeselin görüntü yönetmenidir diye… Kolay verilecek bir sayı yoktu ortada. Banu “herhalde” dedi:

-500’ün altında değildir!

Sadece Banu’nun yapım sorumlusu olduğu 40 projede Serdar Sönmez çalışmıştı. Zor işlerin adamıydı. Türkiye’de çekimi hiç de kolay olmayan yaban hayatıyla ilgili o kadar çok belgesele imza atmıştı ki, neredeyse Türkiye’nin bütün kuşları Serdar’ı tanıyor olabilirdi.

Serdar Sönmez kanalın kuruluş günlerinde “ilk” olması nedeniyle sonradan katılanların da şefi pozisyonundaydı. Yani İZTV’nin Şef Kameramanı! Böylesi unvanları hiç sevmedi. Açık açık da söyledi şeflik falan yapmayacağını. Onun aklı fikri kamerası ve vizöründen görecekleriyle ilgiliydi. Sadece görüntülere değil, kameralara da katkı yapıyordu. Teknik yetenekleri çok yüksekti. Ama bunları uluorta söylemez, gerektiğinde “böyle bir şey de var” diye uygulamalı olarak gösterirdi.

İZTV’nin kuruluş günlerinde (2005 sonu-2006 başı) ekipte yer alan Gökhan Acun, Serdar Sönmez’i tanımlarken şöyle diyor:

“İZTV’nin kurucu kameramanı, zor işlerin hikayelerini sessizce görüntüleyen adam!”

Serdar boş zamanlarında teknik gelişmelerin peşine düşerdi. Tabii yine sessizce yapardı. Bunu belki İznik’ten birlikte yola çıktıkları, İZTV kurcusu ve yakın arkadaşı Ahmet Sargın ile paylaşmış olabilirdi. Bizler sadece Serdar’ın yeni açılar oluşturan, belgesellere görüntü zenginliği katan çalışmalarını bitim aşamasında tanık olurduk.

Mekanik aksamlar konusuna da en az elektronik kadar hakimdi. Birkaç yıla yayılan bir toplama çalışması sonunda gövdesini ABD’den, vites sistemini Japonya’dan firen sistemini Malezya’dan getirtip kendi monte ettiği tüy kadar hafif bisikletiyle, Anadoluhisarı’ndan Taksim’e gelip giderdi. Bu onun için kısa parkur sayılırdı. İznik Gölü’nün çevresini (ki, 80 km) canı sıkıldıkça tek başına veya arkadaşlarıyla turlayabiliyordu.

Serdar Sönmez ile o kadar çok belgesel çektik ki… Yakın Tarih ve Hayatın Notları kuşaklarında toplam 50’nin üzerine çıktık. İlk çalışmamız Lozan Mübadilleri Vakfı ile “Beni Doğduğum Topraklara Götür” adlı belgeselimizdi. 68 Kuşağını anlattığımız “Politik Baharın Gençleri”, “Resmi Cehennem Ulucanlar Cezaevi”, “1915 Tehcir Yolu”, “Hüzünlü Ada İmroz” Serdar’ın kamerasından geçerek İZTV ekranlarına çıktılar. Yine birlikte yaptığımız, bir cumhuriyet öğretmeninin hayatını anlattığımız “Beykozlu Şahin Hoca” belgeseli de Serdar Sönmez’e aitti.

“12 Eylül’ün Kendisi General Evren” belgeselinin görüntüleri de Serdar’ındır. Bu belgeseldeki Kenan Evren çekimleri, 12 liderinin bir kamera ile çekilmiş son görüntüler olma özelliğini de taşıyor.

Serdar ile sözleşip mutlaka yapalım deyip de yapamadıklarımız da vardır. Mesela onun önerisi olan “Sokak Müzisyenleri” için bir belgesel yapamadık. Bir de birlikte İznik Gölü bisiklet turu… Zamanlarımız denk gelmedi. Özellikle onun temposu böylesi bir lükse izin vermiyordu. İşleri biraz hafiflemişti ki, bu sefer de o amansız hastalık ortaya çıktı. Belki onun anısına daha kapsamlı bir İznik Gölü Bisiklet Turu yapabiliriz. Bilemiyorum.

Bildiğim şey Serdar’ın farklı bir kişilik olduğuydu.      

Kameramanların büyük çoğunluğunda var olan çekim zorlukları karşında gösterilen aşırı tepkilerin hiç biri Serdar’da yoktu.

Mesela yağmur yağmasını kameramanlar sevmezler. Serdar da sevmezdi. Ama bunun için yapım sorumlularına dönüp “böyle havada çekim mi olur?” diye şaka yollu bile takılmazdı. Yine aynı şekilde programcının basit bir anonsu 20 tekrarda başaramaması kameramanları haklı olarak çileden çıkarır. Serdar böylesi durumlar da “tamam” der:

-Biraz ara verelim, havamız değişsin!

Onunla seyahat etmek, birlikte belgesel çekmek ekip arkadaşları için piyango etkisi yapardı. Az konuşur, çok iş yapar, çok sigara içerdi. Evet, bunların hepsini gayet güzel yapardı!

Kendi kullandığı kamera, ek objektiflerin ve de ışıkların sadece kendisine ait olmasını ister, bunu da yine kendi yöntemleriyle çözerdi: Satın alırdı!..

Serdar’ın kamerası, objektifi, ışığı her şeyi özeldi. En çok da ışığı…

Hem teknik olarak ışık kullanma konusunda, hem kendi özel ışıklandırma sistemiyle hem de insan olarak etrafına yaydığı ışığıyla..!

Cumartesi sabahı (12 Kasım 2016) onu kaybettiğimiz haberini aldığımız anda hepimiz tuhaf bir boşluğa yuvarlanmış gibi olduk. Serdar Sönmez’in İZTV için ne ifade ettiğini en iyi Savaş Karakaş dile getirdi:

-Kocaman bir parçamız koparılmış gibi hissediyorum, acımız büyük!

Gerçekten de Serdar Sönmez İZTV’nin yarattığı Türkiye belgesel dünyasının çok büyük bir parçasıydı.

Serdar gitti ama bıraktığı pek çok şey onun varlığını devam ettirecek. Kendisinin çektiği belgeseller, etkilediği genç belgeselciler, oluşturduğu dostluk-arkadaşlıklar, ekrandaki görüntü zenginliği ve kalitesi hep parıldamaya devam edecek:

-En çok da Serdar Sönmez ışığı!

 

 

 

Posted in Genel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir