‘Şemdin Kurbağalı deredir!’

Yıl 1998… Yer Diyarbakır… Güneri Civaoğlu ile DGM Savcıları yemekli toplantı yapıyorlar…Savcı Şemdin Sakık’ın tam 11 saat ayakta durarak ifade vermesine şaşırıyordu. Oturun Şemdin Bey diyorum, oturmuyor! O kadar saygılı yani…

Uzun süredir Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesi altında cezaevinde yatan Şemdin Sakık, Ergenekon Davası duruşmalarında ortaya çıkarak bir anda Türkiye’nin en popüler adamı haline geldi.
Ergenekon’da “Gizli Tanık” olarak eklemlenmiş. Şemdin Sakık bir dönem PKK örgütü arasında büyük bir ağırlığı olan hatta Abdullah Öcalan’dan sonra 2. Adam diye bilinen bir şöhrete sahipti.
13 Nisan 1998’de Mesut Barzani’ye teslim oldu. Sonra Türkiye’ye getirildi. Yargılandı, mahkum oldu. Ama bu kadarla kalmadı. 28 Şubat 1997’de askerin ünlü andıçlama operasyonunda başrol oyuncusu olarak yer aldı.
Şemdin’in ifadeleri diye basına dağıtılan yalan ve iftiralardan ibaret bilgiler sonunda pek çok isim için hayati tehlike oluştu. Kimi gazeteciler işlerinden oldular. Ama en ağır bedeli ise İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal önedi. Birdal’ın üzerine iki şarşör mermi boşaltıldı.
Hürriyet’in andıçlama manşetinde Akın Birdal için Şemdin’in ağzından şu satırlar yer alıyordu:
“Akın Birdal benim tabancamdır!”
Sözüm ona Abdullah Öcalan böyle söylermiş Şemdin ile olan konuşmalarında… O haberler yayınlandıktan sonra Şemdin Sakık’ın avukatları acil olarak bir basın açıklaması yaptılar: Müvekkilimiz böyle bir şey söylememiştir!
Şimdi aradan bunca zaman geçtikten sonra Şemdin’in Deniz kod adıyla gizli tanık olarak herkese ok atmasına bakarak denilebilir ki, Şemdin o zaman da bunları söylemiştir!
Çünkü mayası uygun gibi duruyor.
Ben o günlerde tanık olduğum gerçek bir Şemdin hikayesini açıklamak istiyorum.
1998’de Milliyet’te çalışıyordum. Bir haber takibi için Diyarbakır’daydım. Milliyet’ye yazan ve Kanal D için haber program yapan Güneri Civaoğlu ekibi (Namık Koçak, Rafet Ballı ve Örsan Öymen) ile birlikte Diyarbakır’a gelmişlerdi. Civaoğlu, Şemdin Sakık ile röportaj yapacaktı.
Civaoğlu’nun gazeteci olarak ağırlığı ve şöhreti ona bazı avantajlar sağlıyordu. Bunlardan biri de Diyarbakır DGM’nin savcılarıyla yemekli bir ön görüşme yapacak olmasıydı. Güneri Bey nezaket gösterip yemeğe beni de davet etti.
Savcılardan biri Şemdin Sakık ile ilgili olarak kendisini çok etkileyen bir anekdot aktardı:
-İnanır mısınız tam 11 saat ifade verdi. Böyle elleri yanda esas duruşta kıpırdamadı!
Savcı bir hayranlıktan çok şaşkınlığını dile getiriyordu:
-Oturum Şemdin Bey diyoruz, hayır ben böyle iyiyim diyor!
O kadar yıl Türkiye’yi sallamış bir gerilla lideri… Yapmadığı baskın, girmediği çatışma, vuruşmadığı birlik kalmamış… Haliyle suç dosyası bir hayli kabarık… Savcılara esas duruş göstererek, iyi halden yırtacağım diye düşünüyor olmasını hepimiz yadırgamıştık.
O anda bir Deniz Gezmiş’in idam sehpasına attığı tekmeyi düşünüp, bir de Şemdin Sakık’ın ifade verirkenki esas duruş saygısına baktık. Arada dağlar kadar fark vardı.
Adam hiç sıkılmadan gizli tanık olarak “Deniz” adını almış kendisine… 1968 Kuşağından bir DEV-GENÇ’li Şemdin Sakın’ın yeni kod adına bakarak dedi ki:
– O ancak her mevsim lağım kokan Kurbağalı dere olabilir!

Posted in Köşe Yazıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir