Nail Güreli’nin sessiz vedası

Gazeteci Nail Güreli 22 Ekim 2012 tarihli Milliyet gazetesindeki köşesinde okurlarına veda etti. Nail Ağabey her zamanki sessizliğini vedası sırasında bozmadı. Onuncu Ses adlı köşesinin o günkü başlığı “Cezaevi Mektubu” idi. Sincan Cezaevi’nden Semiha Eyilik’in mağduriyetini konu alan mektubunu yayınladı. Sonra Belma Akçura’nın yeni kitabı “Olay Yargıya İntikal Etmiştir”e yer verdi. Köşenin en altında da minik bir not koydu:
“Biliyorsunuz eşyanın tabiatına uygun diye bir deyim vardır. Biz de medyanın tabiatına uygun olarak Milliyet’ten ayrılıyoruz. Okurlarımıza saygıyla, teşekkürle veda ediyoruz. Sevgiyle esen kalın!”
Bazıları yediği yemeklerde içtiği içkilerde “haber değeri” görüp sütunlarına taşırken Nail Güreli istifasına minik bir not olarak değer biçmişti!
İşte kendisine ancak bu kadar yer ayırabilmişti kesintisiz 35 yıldır yazdığı köşesinde… Ben 35 diyorum ama öncesi de var. Nail Güreli’nin Milliyet kıdemi eski yıllarla birlikte toplam 50 yıla denk geliyor.
Neden ayrıldı Milliyet’ten?
Esas nedeni kendisi daha sonra yazacaktır mutlaka… Ama son dönemlerin mado tanımı var ya, “yolları ayırdılar” diye… Bu doğrudan kovulmanın kibar hali…
Nail Güreli’nin ki böyle değil. Onu biliyoruz:
-Güreli Milliyet ile yollarını ayırmadı. Doğrudan istifa etti!
Nail Ağabeyin Milliyet’te epeyce üst düzeyde görevleri vardı. Milliyet Ödüller Komitesi Başkanı idi… Gazete patronu ile doğrudan temas edebilen az sayıdaki Milliyet mensubundan biriydi. Ama o yıllar boyu kendisi için hiçbir şey istemeden bu ilişkiyi yürüttü. Eğer gazete patronu onun kendisinden ne kadar maaş aldığını sorup öğrenebilseydi, eminim küçük dilini yutardı. O sormadı, Nail Güreli de –karakteri gereği- hiç söylemedi!
Bu yüzden Nail Güreli’nin gazete patronu sırtından edinilmiş villası, yalısı, otomobili, yatı, atı, katı olmadı.
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı gibi son derece saygın makamlarda görev yaptı. İlkeleriyle bu kurumlara da saygınlık kazandırdı. Köşe yazıları, dizi röportajları, kitapları, öğrencileriyle birlikte paha biçilmez bir servete sahip oldu:
-Toplumsal itibar!
İnsanın malı, mülkü, hisse senedi, arsası, tarlası, olabilir. Ama Nail Güreli’nin sessizlikle geçip geldiği bu yolu pek çok gazeteciye nasip olmaz!

Posted in Köşe Yazıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir