Açlık Grevleriyle bayram kutlamak

Cezaevlerinde bulunan Kürt tutuklu ve hükümlüler son derece makul isteklerle açlık grevindeler. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti açısından son derece “makul istekler” diyorum, çünkü işbaşındaki AKP Hükümeti başka ülkelerin o denli uçuk isteklerini büyük bir sükûnetle kabul edebiliyor!
Dünyanın en ücra noktalarındaki “Müslümanların” her türlü derdine merhem olmak için yanıp tutuşan bu iktidar nedense Türkiye Kürtlerini bir türlü duyup göremiyor!
Açlık grevcileri mahkemelerde Kürtçe savunma yapmak istiyorlar. PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılmasını talep ediyorlar. Bu kadar kabul edilebilir talepleri açlık grevi nedeni haline getirilmesi bile devlet açısından büyük bir ayıptır.
Kürsülere çıktıklarında “Kürt kardeşlerim” diye ağızlarına bir açıyorlar, sonra kurşuna dizmekten beter ediyorlar.
Eğer kardeşlik diye bir şey varsa, bu bayram gününde açlık grevine karşı bir şeyler yapmak gerekmez mi? Bu nasıl kardeşlik? Sen sabahtan kestiğin kurban etlerini öğlenden sonra büyük bir iştahla yerken, cezaevlerinde insanlar 40 günü aşkın süredir insani taleplerle direnecekler…
Cezaevleri bu ülkenin tarihinde her dönemde eza evleri oldu. Zaman geçiyor, o dönemlerde yapılanlar kitaplaştırılıyor, film haline getiriliyor. Okuyup seyredenler ürpererek soruyorlar:
-Bunlar nasıl yapılabilir?
Büyük bir onay dalgası kaplıyor ülkeyi… Bu dalgaya binip siyasi sörf bile yapılabiliyor:
-A şu Diyarbakır Cezaevinin ağzı dili olsa da anlatsaaaaa!
Hatırlamak zor değil, yukarıdaki cümle Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 2010 Anayasa Referandumu öncesinde Diyarbakır mitinginde söyledi sözlerden biri…
Eeee… Şimdi ne oluyor?
Sıkıyönetim yok!
Milli Güvenlik Konseyi (Cunta) yok!
Kenan Evren yok!
Esat Oktay Yıldıran yok!
Raci Tetik yok!
Onların yaptıklarından şikayetçiymiş gibi yapıp, oy alan Tayyip Erdoğan var.
Adalet ve Kalkınma Partisi’nin “ezici” Meclis çoğunluğu var.
Cezaevlerinde değişen bir şey yok!
İnsanlar açlıkla direnirken bayram kutlaması yapmak içimize sinmiyor. Açlık grevcilerine kulak vermek insani bir borçtur!

Posted in Köşe Yazıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir