Kırmızı Bisikletim

Genç fotoğrafçı Mehmet Yapar, kırmızı bir bisiklet edinerek yollara düşüyor. Bisiklet de öyle sükseli yarış, yol ya da dağ bisikletlerinden değil. Sektördeki adı “hizmet bisikleti” olarak bilinen, balon lastikli, çamurluklu, arkalıklı, frenleri çubuk metal aksamlı olan en çok da eski postacıların ve bakkalların kullandıkları modelden mütevazı, sevimli bir bisiklet…
Mehmet Yapar soyanının hakkını vermek için çıktığı yolda Milli Eğitim Bakanlığı’nın devasa bütçesiyle yapamadığını yapıyor:
Dağ köylerindeki ilkokulları onarıyor, badana boya yapıyor, kitap, kalem, giysi desteği sağlıyor.
Karşılığında çocuklar ve öğretmenleriyle birlikte Kırmızı Bisikletli fotoğraflar çekiyor.
Hepsi bu…
Kendisine açtığı @kirmizibisikletim adlı instagram hesabından takipçileri aracılığıyla dayanışma sağlıyor. Eğer topladıkları para ile bir araç kiralayabilirlerse, o araçla gidiyorlar. Yok, yeterli sayı ve parayı denkleştiremezlerse o zaman Mehmet Yapar otobüse atlıyor, yanına aldığı, boyalar, kalemler, kitaplarla bir iki aktarmalı olarak varacağı köye ulaşıyor. Köydeki öğretmenle birlikte kolları sıvayıp, öğrencileri de yanlarına alarak okulu bir güzel badana boyadan geçiriyorlar. Kitaplar önce okul kütüphanesine sonra da öğrencilere emanet ediliyor.
Kırmızı Bisiklet ekibi 21 Mayıs 2017 Pazar günü Çanakkale’nin Çan ilçesindeki Söğütalan Köy İlkokulunu “yenilemeye” gidiyor.
Nasıl mı?
Kendileri anlatsınlar:
“İmece usulü olarak kotaracağız her zamanki gibi… Mehmet boya getirecek, Fatma perde dikmiş olacak, Ali oyuncak, Ayşe çocuk ayakkabısı ile gelecek. Hepsi yerli yerine ulaştıktan sonra okulun bahçesine çocuklarla ağaç dikeceğiz. Sonra kimsenin haberi olmadan tekrar yola koyulacağız, gece yarısı İstanbul’a döneceğiz.”
Kırmızı Bisiklet’in anlı, şanlı çok paralı, büyük sermayeli sponsorları yok. Zaten gerekmiyor da… Bu işler çok para ile olsa, devletin Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi böylesi minik harcamaları kendiliğinden halleder.
Para değil niyet önemli.
Kırmızı Bisiklet’in niyeti çok sahici…
Onun için de başarıyorlar!

Not: Eğer bu ekibe ulaşmak isteyenler olursa, şu bağlantılar işlerine yarayabilir. @kirmizibisikletim ve Mehmet Yapar 0532 793 52 74

Posted in Genel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir