İmralı’da 15. Yıl

PKK lideri Abdullah Öcalan 15 Şubat 1999 günü, “Bordo Bereliler” tarafından Kenya’da yapılan muhteşem(!) bir operasyonla yakalanıp Türkiye’ ya getirildi.
Olay ile ilk görüntülerden en çok akılda kalanı bir karşılama konuşmasıydı:
-Memlekete hoş geldin!
Kar maskeli bir komando subayı ile yapılan anestezi etkisinden yeni kurtulmakta olan Abdullah Öcalan arasındaki bu diyalog, bu ülkede katiyen bir diyalog ortamının oluşmayacağının göstergesiydi.
Daha sonra gelen haberler Bordo Berelilerin aslında bir operasyoncu bir ekip değil kargo görevi yapan bir kahramanlar topluluğu olduğunu ortaya çıkardı. Bizzat Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gazeteci Yavuz Donat’a ayrıntılı biçimde anlattı:
-Amerikalılar Apo’yu yakalayıp bize teslim ettiler!
Türkiye Öcalan’ın teslim edilmesini hiç mi hiç anlayıp değerlendiremedi. 1984’ten bu yana süren çatışmalı dönem sona erdi. Güneydoğu’nun dağlarına ovalarına bahar geldi.
Türkiye Cumhuriyeti bunu “PKK bitti” şeklinde yorumladı. Kürt Sorunu ile ilgili hiçbir şey yapmayarak, kulağının üzerine yattı. Sorun da böylece uyuyup gidecekti.
Ama öyle olmadığını yeni acılarla öğrendi.
Şimdi başka bir dönemdeyiz. Abdullah Öcalan İmralı Adası’nda 15. yılına girdi. Bunun “normal” olmadığını düşünenlerin çok olmasına karşın dile getirenlerin azlığı, ülkenin önünü tıkıyor.
Devletin başında bulunanlar artık anlamış olmalılar:
-Öcalan’sız barış olmaz!

Posted in Köşe Yazıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir