Çoğunluğun sırtlan halleri

 Olağan bir skandal!

 

Cumhuriyet gazetesinde tanıtımı günler öncesinden başlayan “Panama’cı Türkler” yazı dizisi gayet güzel bir şekilde yayınlanıyor!

Sanki bir yaz röportajı etkisinde… Bilmediğiniz saklı cennetler, tatil için önerilen bölgeler, denizi güzel olan sahiller falan gibi…

Oysa Pelin Ünker’in titiz çalışmasıyla kimseye kıpırdayacak yer bırakmayan özenli yazı dizisi, normal bir ülkede “yer yerinden oynadı” diye tanımlanan durumların özelliklere sahip.

Ama hiç de öyle olmuyor!

İktidardaki AKP ile birlikte yükselen ne kadar işadamı varsa hepsi çılgın kazanma tempolarını vergisizlikle taçlandırmak için sahte şirketler, gizli bilgiler, yalan dolan belgelerle kemiksiz kazançlar elde etmişler.

Skandalın içinde yer alanların tümü ağızlarını açtılar mı, “vatan-millet/din-iman” kelimelerinden başka söz çıkmıyor.

Gerçek ise bambaşka:

Tümü vatanın para eden yerlerini seviyorlar!..

Vatan sevgileri parayla doğru orantılı…

Vergi vermeyi, askerlik yapmayı sevmiyorlar. Vatan uğruna ölecek olanlara mezar kazmayı, tabut üretmeyi seviyorlar!

Paralarıyla vatanları arasında tercih yapmaları gerektiğinde ise birinciyi seçiyorlar. Mutlaka paralarını vatan toprakları dışına çıkartıyorlar.

Vatanları onlar için “güvenilir” değil.

Cumhuriyet’in yayınladığı skandal National Geographic Wild kanalındaki Sırtlan belgeselleri kıvamında izleniyor. Sırtlanlar Afrika’nın en başarılı yırtıcıları olarak kabul ediliyor. Sürü halinde avlanıyorlar. Bazen de başka yırtıcılar tarafından avlanmış hayvanları onların önünden kapıyorlar. Aslanlar bile sırtlarlara karşı koyamıyorlar. Çünkü sırtlanlar büyük sürüler halinde yaşıyorlar. Sadece et değil, deri, toynak ve kemikleri bile yiyip sindirebiliyorlar!

Sırtlanların en büyük avantajları “çoğunlukta” olmaları… Çoğunlukta olunca kendilerin sayıca az olan her canlıyı kemiklerine kadar yeme hakkını kazanıyorlar!

İnsan bir kere doğa belgeselleri izleyicisi olmaya görsün, yaşadığı her olayı Afrika üzerinden açıklamaya kalkıyor!!!

Aradaki benzerliğin “cuk” oturmasıysa, Nat-Geo Wild’ın uzmanlarına ait bir başarı olsa gerek…

Başa dönersek Cumhuriyet’in yazı dizisini sessiz sakin izliyoruz. O kadar çok oluyor ki… Tepki almak için sorduğunuzda yanıtlar aşağı-yukarı benzerlik gösteriyor:

-Olağan bir skandal!

 

 

 

 

Posted in Genel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir