Affet bizi Baran

 

Yeni Haydutlar: Hem canını, hem malını!

 

Türkiye’nin hızlı rota değiştiren siyasi gündemi yüzünden küçük(!) ayrıntıları göremiyoruz. Bunlardan biri de Tursun Ailesine bu “Katil Devlet”in yaşattıkları…

Bizler Tursun Ailesini tanımıyorduk. Ta ki o 25 Kasım 2007 gecesine kadar. Baran Tursun İzmir Bornova’da eve dönerken yolda kontrol yapan polisler selektör yaparak durmasını istiyorlar, Baran bunu fark etmiyor geçip gidiyor.

Ama gidemiyor!..

Sonrası şöyle gelişiyor. Eve telefon geliyor. Oğlunuz trafik kazası yaptı, hastaneye götürdük, ama maalesef kaybettik.

Trafik kazası olarak hastane kayıtlarına geçen olayın düpedüz bir cinayet olduğu tesadüfen ortaya çıkıyor. Baran’ın kafasında mermi çekirdeği başka bir şey için çekilen röntgende ortaya çıkıyor!

Hani trafik kazasıydı?

Kurşun neyin nesi?

Sonrası bir Türkiye Klasiği! Yalancı tanıklık yapan polisler, delilleri karartan polisler, sahte evrak düzenleyen polisler…

Polis böyle şeyler yapar mı?

Aklı başında bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu sorulara güler! Ama geçemez! Biz geçtik. Baran öldürüldü! Katilleri ceza almadı!..

Ama çete-devleti oğullarını almakla yetinmedi Tursun Ailesi’nin, ellerinde olan malları da almak için saldırılarına devam ediyor.

Eski zaman haydutları yol kestiklerinde kurbanları için iki seçenek sunarlardı:

-Ya paranı ya canını?

Günümüzde böylesi delikanlı haydutlar da kalmadı. Hem canını alıyorlar, hem de malını!

Baran’ın annesi Berin Tursun oğlunu öldüren polise ağır bir hakarette bulunmuş:

-Katil demiş!

Bağımsız yargı bu adaletsizliği hemencecik görmüş ve evlat acılı annenin, 1734 lira tazminat (Baran’ı vuran polis avukatlık ücreti) ödemesine karar vermiş.

Tursun ailesi de “oğlumun anısına saygısızlık olur” diyerek ödememiş. Ve Baran’ın can güvenliğini temin edemeyen devlet, icra takibi başlatıp, ailenin 5 dairesine birden haciz kararı verdi.

Bütün bunlar Türkiye’nin gözü önünde oluyor: İzmir’de!.. En büyük itirazların yapıldığı şehirde… Laikliğin kalesinde! Adalet için meydanları çınlatanların şehrinde…         

Özgür Basının en özgür(!) olduğu şehirlerden birinde… AKP’ye karşı en büyük seçim zaferlerini kazanan ana muhalefet partisinin en güçlü olduğu şehirde, İzmir’de…

Şimdi anne Berin Tursun parayı öremediği için hapse girecek.

-Affet bizi Baran!

  

SÖZ: Adaletsizlik karşısında sessiz kalıyorsanız, zalimin tarafını seçmişsiniz demektir!                                                                                                                                                                              (Desmont Tutu)

 

 

 

 Karen Sergisi

 

Genç sanatçı Dilek Karen’in resim-heykel sergisi Maltepe’deki Cevahir Otel’de yılın en kısa günü olan 21 Aralık’ta açıldı. Gelecek yılın en kısa ayı olan Şubat 2015’in son gününe kadar gezip görülebilecek sergide sanatçının kendine özgü çalışmaları yer alıyor.

Dilek Karen yeni sergisine “Zerre” adını vermiş. Nedeni de kendisi açıklıyor:

-Hepimiz bir Zerre’yiz bu evrende… Her Zerre de bütüne giden karmaşık bir yol!

1985 doğumlu Karen okullu bir sanatçı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Hüseyin Suna Atölyesinde çalışmaya başladı. Daha sonra sanatın diğer alanlarına açılmak için Nazım Hikmet Akademisi Şan Bölümüne devam etti. Besteleri de olan Karen, pek çok uluslararası sergiye katıldı. 

 

 

Posted in Genel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir