Musa’nın fırçası Kıbrıs’ı karıştırdı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) bugün Genel Seçimler yapılıyor. Bu seçim döneminin en fazla iz bırakan olayı ise Musa Kart’ın hazırladığı Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) propaganda çalışmalarında kullandığı çizgi filmler oldu. KKTC’de ilk kez gerçekleşen çizgi filmle seçim propagandası, yeşil adayı bir miktar salladı. Ancak Türkiye’nin bol skandallı gündemi yüzünden medyamız “yavru vatan”ın seçimleriyle pek ilgilenemedi.
Oysa Kuzey Kıbrıs seçimleri sırasında bu çizgi filmler yüzünden “tiyatro tadında” gelişmeler yaşandı. Yüksek Seçim Kurulu, Musa’nın bazı çizgi fimlerini yasaklama kararı aldı. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, çizgi fimler yüzünden “tarafsızlığından” feragat ettiğini açıkladı. Yani Kıbrıs’ın kuzeyi Musa’nın fırça darbesiyle bir miktar karıştı.
Şimdi gelelim meselenin başına…
Geçtiğimiz ekim ayında, KKTC’nin en büyük sol partisi olan CTP yöneticileri Musa Kart’a geliyorlar. Seçim çalışmalarında karikatürlerinden yararlanmak istediklerini söylüyorlar. Neler yapabiliriz, diye oturup birlikte kafa yoruyorlar. Musa, televizyonda propaganda imkanının bir bölümü kendise tahsis edilirse çizgi film yapabileceğini belirtiyor.
CTP’li yöneticiler “okey” diyorlar. Musa Kart, CTP’nin seçimlerde kullanacakları dökümanları bir güzel hatim ediyor. Sonra oturup çizmeye başlıyor. Ortaya onbeşi aşkın çizgi bant çıkıyor. Mustafa Bilgin, bunların animasyonlarını yapıyor. Geceli gündüzlü bir aylık çalışma tamamlanınınca, ver elini Kıbrıs…

Halk çizgi filmleri sevdi
Bütün partiler kolları sıvayıp çalışmalara başlıyorlar. Diğer partiler TV’deki propaganda haklarını klasik parti sloganlarına ayırırken, CTP Musa’nın çizgi fimleriyle ekrana geliyor. KKTC’de bütün partilerin üç televizyonda da propaganda hakları bulunuyor. Her parti bir günde üç kez 90 saniye propaganda yapabiliyor. CTP, bu 90 saniyenin 40 saniyesini Musa Kart’ın hazırladığı çizgi bantlara bırakıyor.
Kıbrıs’ta böyle bir seçim çalışması ilk kez gerçekleşiyor. O akşam hangi bant yayınlanacaksa CTP bunu gazetelere ilan vererek duyuruyor. Akşam millet ekran başında “çizgi film nöbeti” tutuyor.Musa’nın bantlarında iki sağ parti birlikte gösteriliyor. Derviş Eroğlu’nun Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Serdar Denktaş’ın Demokrat Parti’sinin (DP) iktidar yıpranmışlığı Musa’nın başlıca “fırçalama” konularını oluşturuyor.
Örneğin küçük Denktaş ile Eroğlu birlikte çamaşırhaneye gidiyorlar, kucaklarında kirli çamaşırlarıyla birlikte tabii… Sonra bu iki sağ lider, aynı teknede farklı yöne doğru kürek çekiyorlar.

Rauf Denktaş’dan sansür
Musa’nın “düello” isimli çizgi bandında Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da hicvedilince Kıbrıs’ın Babası, “hop” diyor:
“Artık yeter!”
Yüksek Seçim Kurulu bu bölümün yayınlanmasını yasaklıyor. Bu yasaklama büyük tepkiye neden oluyor, KKTC’deki demokratik kitle örgütleri kararı protesto ediyorlar. Tartışma gelişiyor. En sonunda da “tarafsız” Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş aşağıdaki açıklamayı yapıyor:
“Mecbur kaldım taraf oldum. Oğlumun partisini destekleyeceğim!”
KKCT seçimleri, tarihinde ilk kez Türkiyeli bir çizerin fırçasının etrafında yoğunlaşan propaganda dönemi yaşıyor. Bu akşam Kıbrıs’ta açılacak sandıklardan siyasi partilerin yanında biraz da Musa Kart’ın fırçası çıkmış olacak…

Posted in Köşe Yazıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir